Dnes je štvrtok 23. mája 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela.

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská Vínna CestaTáto cesta spája z vinárskeho hľadiska najpozoruhodnejšie body regiónu. Je príťažlivá pre turistov, ktorí hľadajú zážitky spojené s ochutnávkou miestnych vín a špecialít, návštevou vínnych pivníc a vinoték, kde môžu spoznať pestovanie a spracovanie viniča v tomto regióne. Medzi členov Malokarpatskej vínnej cesty patria obce: časť Bratislavy - Rača; Pezinský rajón - obce Limbach, Pezinok (vrátane časti Grinava), Viničné, Svätý Jur, Chorvátsky Grob, Slovenský Grob; Modranský rajón - Dubová, Píla, Modra, Šenkvice, Vinosady; Doľanský rajón - Budmerice, Častá, Doľany, Štefanová, Vištuk; Orešanský rajón - Dolné Orešany, Horné Orešany, Suchá nad Parnou; Senecký rajón - Báhoň, Čataj, Jablonec; Trnavský rajón - Trnava; Vrbovský rajón - Smolenice.
Malokarpatská vínna cesta ponúka počas roka množstvo podujatí. Jedna z najznámejších tradícii je malokarpatské vinobranie. Vinobranie začína zvyčajne v piatok na obed a končí v nedeľu večer.

Malokarpatská Vínna CestaĎalším podujatím sú vínne trhy, tie sa usporadúvajú na jar, keď je už všetko víno číre a môže sa degustovať. Vínne trhy sú vlastne výstava vín, ktorej predchádza degustácia vín odborníkmi a udeľovanie cien. Po degustácií nasleduje ochutnávka vín pre verejnosť.

Novou tradíciou od roku 1995 [od založenia Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov] je Svätomartinské požehnanie mladého vína, ktoré bolo prevzaté od juhomoravských vinárov, ktorí v deň svätého Martina (11.11.) ochutnávajú mladé vínko. Na tomto podujatí sa zúčastňujú vinári a ich hostia a víno dajú požehnať.

Malokarpatská Vínna CestaZdruženie Malokarpatská vínna cesta v spolupráci s Malokarpatským osvetovým strediskom v Modre po vzore rakúskych vinárov pripravilo Deň otvorených pivníc v malokarpatskej oblasti. Cieľom je raz do roka priblížiť ľuďom pivnice takmer 30 producentov vína (počet otvorených pivníc každým rokom narastá) a oboznámiť ich s postupmi spracovania hrozna. Každý účastník si musí zakúpiť vstupenku, v ktorej je zahrnutý aj degustačný pohárik, Vínny pas a orientačná mapa. Najznámejšími takýmito degustačnými pivnicami disponujú firma Vintour, Milan Pavelka a Milan Sobolič (Farská pivnica), p. Sučanská (Vináreň Limbach), Alojz Kukumberg (Vištuk), Školský majetok v Modre, Fuggerov dom v Častej, Ján Hacaj, Víno Matyšák...