Dnes je utorok 26. januára 2021, meniny má Tamara, zajtra Bohuš. Význam mien.

Zelená aleja

Alej popri ceste k Benediktínskemu kláštoru s cieľom zvýrazniť duchovno-krajinný prvok a zároveň vytvoriť oddychovú zónu pre obyvateľov a návštevníkov. Zameranie, vyčistenie od náletových drevín, ktoré zasahujú do cesty, výsadba drevín, zabezpečenie proti poškodeniu a následná údržba.

 

Projekt Zelená aleja Horné Orešany (pdf)

 

Kláštor benediktínok sa nachádza mimo centra obce. Vedie k nemu spevnená cesta. Po obidvoch stranách zarastá náletovými drevinami a rastlinami (trnka obyčajná, ruža šípová, ostružina černicová atď.), ktoré sú prehustené a výrazne zasahujú do cesty. 

Tá je denno-denne využívaná na prechádzky rodín, nakoľko poskytuje jedinečný výhľad na Malé Karpaty, ako aj na Trnavskú rovinu. Zároveň cesta slúži ako prístupová do kláštora a preto je využívaná chodcami, cyklistami a dopravnými prostriedkami za účelom účasti na bohoslužbách. Táto lokalita je tichá a vhodná na oddych a rozjímanie.

V posledných rokoch je výrazný trend zvyšovania denných teplôt, a to nie len v letných mesiacoch. Práve výsadba aleje by mohla pozitívne redukovať vplyv horúčav na ľudí a zvieratá a zároveň by predstavovala v zimných mesiacoch účinný vetrolam a bariéru vzhľadom na okolitú poľnohospodársku - otvorenú krajinu.

Okrem estetickej, klimatickej, ochrannej a zdravotnej hodnoty bude prínosom aj jej funkčná hodnota. Predovšetkým prostredníctvom zberu plodín na ďalšie spracovanie (sušenie, zaváranie atď.)a tiež vďaka vytvoreniu významného zdroja opeľovania pre včelstvo, čoho konečným produktom je med. Nie menej dôležitá bude duchovná hodnota tejto zelenej oázy.

 

    

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy.

 

O termíne najbližšej brigády vás budeme informovať.

Zatĺkanie kolov

Na ostatnej brigáde sme za nepriaznivého počasia zatĺkali koly. Napriek tomu, že sme pracovali do tmy, sme vďaka obetavej práce dobrovoľníkov spravili všetku prácu ktorú sme mali naplánovanú. Čaka nás ešte zhotovenie chráničiek a výsadba orechov.

Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany Zelena Alej Horne Oresany

Sadili sme dreviny

...

Náletové dreviny sú vyčistené

Ďalšia brigáda na ktorej sme sa zišli v peknom počte sa konala v sobotu 3. októbra. Zastúpené boli skoro všetky členské  organizácie. S orezávaním náletových drevín sme predbežne už skončili. Čakajú nás ešte menšie úpravy a môžeme začať s výsadbou. Krásne počasie, ktoré sme na 100% využili sprevádzala dobrá nálada. Rozišli sme sa vo večerných hodinách. Ďalších nadšencov v budúcnosti radi prijmeme.

Brigáda v septembri

Aj včera sa prekvapujúco urobilo kus práce na Zelenej aleji. Ďakujeme všetkým účastníkom brigády. Milo nás prekvapili sestričky, ktoré sa veľmi rady pridali k nám a pracovali ako včeličky. Mladšia aj najmenšia generácia bola tiež zastúpená. Srdečne ďakujeme!

Zelená alej Zelená alej Zelená alej Zelená alej

 

Brigády v auguste a septembri

V mesiacoch august a september pokračovala príprava priestoru na výsadbu aleje ku Kláštoru Najsvätejšej Bohorodičky - klauzúrnej komunite mníšok benediktínok.

Pokračovalo sa v čistení a úprave terénu po oboch stranách cesty a zároveň sa  realizovalo vytyčovanie polohy umiestnenia budúcich stromov. V najbližších dňoch nás čaká kopanie jám a ako posledný krok samotná výsadba.

Náš cieľ, zatraktívniť priestor a vybudovať zelenú zónu pre ľudí a zvieratá sa pomaly začína napĺňať.

  

Prípravné práce pokračujú

Prípravné práce na zelenej aleji pokračovali brigádou v utorok 11. augusta. V horúcom letnom počasí sa nás zišlo sedem. Práce na oboch stranách cesty išli výborne, no po čase nás prerušila búrka. Po lejaku sa nám haluze a malinčie ešte podarilo naložiť a odviesť na zberné miesto.

Zúčastnili sa členovia občianskych združení Lomoz a FidliCanti, členovia Greenline, spolku vinárov, niektorí poslanci.

Začali sa práce na zelenej aleji

Už na jar tohto roku sa začala príprava k výsadbe zelenej aleje k benediktínskemu Kláštoru najsvätejšej Bohorodičky.

Prvá časť komunitnej činnosti, čistenie náletových drevín a úprava terénu, začala už v čase korony. Vyčistená bola ľavá časť cesty smerom na kláštor.

Zelena alej Zelena alej Zelena alej

Druhá brigáda, na ktorej sa podarilo vyčistiť časť pravej strany, bola vo štvrtok 30. júla. Bol veľmi horúci deň, ale práca išla od ruky. Večer nás prišli potešiť deti s členmi našich rodín. Zúčastnili sa členovia Greenline, spolku vinárov, niektorí poslanci a členovia občianskych združení Lomoz a FidliCanti.

Zelena alej Zelena alej Zelena alej