Dnes je streda 24. apríla 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek.

Plazy v okolí obce

Široko-ďaleko v okolí našej dediny nežijú jedovaté hady. Náš jediný na Slovensku žijúci jedovatý had – vretenica severná, žije ako už z jej mena vyplýva len v severnej časti Slovenska. U nás sa s ňou v žiadnom prípade nemôžete stretnúť. V okolí našej dediny žijú len neškodné užovky, ktoré nedokážu ublížiť ani malému dieťaťu.

Z hadov žijúcich v okolí sa najčastejšie stretnete s užovkou stromovou. Na Slovensku je veľmi vzácna preto by sme si ju mali chrániť. Do našich záhrad chodí kvôli tomu aby lovila myši a potkany. 

Užovka stromová

Užovka stromová

V okolí vodných plôch sa môžete stretnúť s užovkou obojkovou. Typickým znakom je polmesiačik žltej farby na konci hlavy výrazne rozpoznateľný oproti sivozelenému telu. Živí sa žabami a výnimočne slabými alebo chorými rybami. Takže pôsobí doktor riek.

Užovka obojková

Užovka obojková 

Výnimočne môžete v dedine stretnúť aj užovku hladkú. Táto kresbou pripomína vretenicu a preto ju často ľudia prenasledujú. Vretenice tu ale nežijú takže sa nie je čoho báť. Táto naša najmenšia užovka je rovnako úplne neškodná. Loví malé myši, jašterice a sem tam aj malé hady.

Užovka hladká

Užovka hladká

Žiaden z hadov žijúcich v okolí ale ani v Malých Karpatoch a Poddunajskej nížine nie je nebezpečný pre človeka a dokonca ani pre jeho domáce zvieratá. Preto ich prenasledovanie je bezdôvodné a je dôsledkom nezmyselných predsudkov. 

V stredoveku naši predkovia slovania uctievali kult hada gazdu. Znamenalo to, že každý správny gazda mal v stodole alebo na povale hada (najčastejšie užovku stromovú). Pomáhala im v chytaní myší a potkanov, ktoré im ničili úrodu a prenášali choroby. Dokonca sú zaznamenané v kronikách prípade, kedy si ich navzájom susedia kradli.

V okolí našej dediny môžete stretnúť 3 druhy jašteríc. Slepúch lámavý je jašterica, ktorá vyzerá ako had. Nemá nohy a živý sa slizniakmi a iným vlhkomilným hmyzom škodiacim hlavne záhradkárom.

Slepúch lámavý

Slepúch lámavý

Jašterica zelená je naša najväčšia jašterica. Žije hlavne na slnečných svahoch a v okolí vinohradov. Živý sa hmyzom a dokonca výnimočne aj malými myšami. Ohrozuje ju hlavne nadmerné používanie chemikálií vo vinohradoch.

Jašterica zelená

Jašterica zelená

Jašterica krátkohlavá vyhľadáva skalky, kopy kameňov a konárov v našich záhradách. Často kladie vajíčka do odloženého piesku.  Rovnako sa živí hmyzom žijúcim v záhradách.

Jašterica zelená

Jašterica krátkohlavá

Naše jašterice v dedine ohrozujú okrem chemikálií aj túlavé mačky a sliepky. 

Všetky hady a jašterice sú prísne zákonom chránené a za ich zabitie alebo ublíženie je pokuta až do výšky 1840 EUR. Zákonná ochrana svedčí  tom, že sú vzácne a treba ich rovnako ako iné zvieratá chrániť. Navyše prišli vám pomôcť zbaviť vás myší a hmyzu. Tak ako si vážime lastovičky lebo chytajú hmyz mali by sme si vážiť aj jašterice a hady ako našich pomocníkov. 

Ľudia cestujú do tropických krajín a platia nemalé peniaze aby takého exoticky vyzerajúce zvieratá videli. My ich tu máme tak si ich vážme a ochraňujme ich.

Ak by ste aj napriek tomu čo ste sa tu dozvedeli mali strach keď nájdete hada na svojej záhrade, zavolajte na 0903/950572 a prídeme vám ho odchytiť a premiestniť ďalej od vášho domu.

Viac informácií nájdete na www.plazyunas.com