Dnes je piatok 14. júna 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít.

Kaplnka sv. Vendelína

Kaplnka sv. Vendelína bola opravená začiatkom 80-tych rokov minulého storočia. O kaplnke je záznam, že v polovici 19. storočia sa o ňu starala obec. Vizitácia z roku 1782 ju ešte nespomína, ale podľa mapy 1. vojenského mapovania mohla existovať už v závere 18. storočia.

Kaplnka sv Vendelína Horné Orešany
- foto 2020, m.b.

V roku 2017 bola na kaplnke obnovená fasáda a zároveň aj vymaľovaný interiér. Osadené boli el. hodiny a obnovená dodávka el. prúdu.

Kaplnka sv. Vendelína Horné Orešany

- foto 2016, m.b.

Svaty Vendelin

* okolo 555 Škótsko alebo Írsko
† 617 (?) Tholey, Sársko, Nemecko

Atribúty: odev pastiera alebo pútnika, kyjak

Patrón životného prostredia, ochrancov prírody, pastierov, roľníkov; za priaznivé počasie a dobrú úrodu; pred chorobami zvierat

Sv. Vendelín bol podľa tradície synom škótskeho kráľa. Keďže bol nábožný, otec sa na neho veľmi hneval a poslal ho, aby pásol ovce. Vo veku okolo 20 rokov sa vydal s viacerými spoločníkmi na púť do Ríma. Nie je isté, či tam došiel, je možné že došiel iba po nemecký Trier alebo na spiatočnej ceste z Ríma sa zastavil v Trieri. Tam totiž našiel skupinu ľudí, ktorí žili spolu kláštorným spôsobom života. Jeho to nadchlo a zostal medzi nimi. Slúžil ako pastier dobytka. Popritom sa veľa modlieval. Neskôr dostal svoju vlastnú celu pri kláštore a po čase si ho mnísi zvolili za svojho opáta, hoci nebol ani kňazom. Veľkú úctu požíva hlavne v Nemecku. Patril medzi štrnástich pomocníkov v núdzi.

https://www.zivotopisysvatych.sk/vendelin/