Dnes je utorok 28. júna 2022, meniny má Beáta, zajtra Peter a Pavol, Petra. Význam mien.

Katarínka

Ruiny starobylého kostola a kláštora svätej Katariny Alexandrijskej.

Katarínka

História

Františkánsky kláštor založili v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Predtým sa sv. Katarína zjavovala pastierovi, ktorý tu vytvoril v skale malú kaplnku.
Celý kláštorný komplex bol postavený staviteľom Pietrom Spazzom v ranobarokovom štýle.
Katarínka bola v 17. storočí viackrát poškodená tureckými vpádmi a cisárskymi vojskami. Už v roku 1645 bol kláštor s kostolom vydrancovaný a zapálený Jurom Rákocim I. počas stavovského povstania.
V dôsledku jozefínskych reforiem bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II v júli 1786 kláštor zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár prevzali okolité kláštory. Kláštor bol prevzatý do štátnej správy. Komplex začal postupne chátrať a bol vykrádaný.

Poloha

Katarínka sa nachádza na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát 20 km severne od Trnavy neďaleko obcí Dechtice (do ktorej katastra kláštor patrí) a Naháč.

Záchrana Katarínky

Aby sa zabránilo ďalšiemu pustnutiu Katarínky vznikol projekt Katarínka. Mladí ľudia od 17 rokov počas letných táborov pracujú v stredovekom duchu na zakonzervovaní a rekonštrukcii pozostatkov niekdajšieho kostola a kláštora. Prebieha tu tiež komplexný archeologický, historický, pamiatkový aj geofyzikálny výskum.

web: www.katarinka.sk

Katarinka Katarínka - historický pohľad