Dnes je pondelok 2. októbra 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela.

Koše na psie exkrementy

Koše na psie exkrementyŽivot na dedine sa postupne mení. Ľudia chovali hospodárske zvieratá a mali na svojich dvoroch psy a mačky. Dnes chodíme so svojím psíkom na vychádzky, a to nielen do prírody. Z toho však vyplývajú isté povinnosti, ktoré si treba plniť. (VZN 16/2011 § 5 Znečisťovanie verejných priestranstiev - 1. Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný výkaly bezprostredne odstrániť.) Odstraňovanie exkrementov je nielen estetickou záležitosťou, ale aj povinnosťou.

V obci preto pribudlo začiatkom apríla viacero košov so zbernými vreckami (na Rajčianke pri Drevoxe, pri parku, pri kostole, pri základnej škole, Dolnom záhumní). Veríme, že budete zodpovední a ukážete aj ostaním, že na prostredí, v ktorom žijete, vám záleží.

Psie exkrementy sa nepovažujú za nebezpečný odpad, preto ich môžeme vyhadzovať aj do zberných nádob na bežný komunálny odpad.

 

Vedeli ste ?

  • 10 – 50% baktérií vo vzduchu pochádza zo psieho odpadu. Takže ak ho necháte v tráve, pri kosení sa dostanú tieto baktérie do ovzdušia, ktoré dýchame všetci.
  • Psie exkrementy môžu obsahovať rôzne cudzopasníky (pásomnice, hlísty, a pod.)
  • Psie výkaly sú jedným z hlavných zdrojov bakteriálnej kontaminácie vodných tokov.
  • Psie výkaly sú nebezpečné pre človeka. Sú zdrojom nákazy bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami.

m. b.