Dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Hrad Červený Kameň

 Hrad Červený kameň, nem. Rothenstein, maď . Vöröskő, Bobrí hrad (nem. Bibersburg)

Hrad Červený Kameň

História

Dodnes zachovalý hrad, ktorého počiatky siahajú do 13. storočia. Hrad dala postaviť česká kráľovná - vdova Konštancia Uhorská pred rokom 1240 na svojich majetkoch.
Neskôr sa stal hrad kráľovským majetkom. Vlastníkmi hradu boli viaceré významné uhorské šľachtické rody: Matúš Čák Trenčiansky, páni zo Svätého Jura a Pezinka, Zápoľskí alebo Turzovci. Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 - 1537 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi.

Základ pevnosti bolo spočiatku iba juhozápadné obytné krídlo, v ktorého suteréne boli rozsiahle skladovacie priestory. Štyri nízke a široké bašty postavené na obranu pevnosti, boli prispôsobené vyspelej delostreleckej obrane systémom kazemát a strelných komôr. Pevnosť dobudoval po roku 1588 jej nový majiteľ Mikuláš Pálfi. Hrad sa tak stal zároveň honosným renesančným zámkom, ktorého obytné priestory zariadili umelecky vyspelým interiérom.

Hrad bol v nasledujúcich storočiach niekoľkokrát poškodený požiarom, no jeho vlastníci Pálfiovci (do druhej svetovej vojny), ho vždy opravili. Hrad sa tak zachoval vo svojej podobe až dodnes.

Poloha

Nad obcou Častá vo východnej časti Malých Karpát.

Hrad Červený Kameň - historický pohľad Hrad Červený Kameň - letecký pohľad Hrad Červený Kameň - pivnice
Historický pohľad Letecký pohľad Pivnice

Povesť

Podľa povesti sa dvanásť mudrcov radilo, kde hrad postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ležiaci dnes naproti hradu. Iba jeden - najmladší navrhol terajšie miesto, pretože podľa neho na vrchu Kukla sa stretávajú duchovia a strašidlá a určite sa im nebude páčiť stavebný ruch v ich hniezde. Väčšina však rozhodla pre Kuklu. A tak robotníci už v prvý deň postavili veľkú časť základov a múrov. V noci sa však diali čudné veci. Dobré víly nadvihli hrad a preniesli ho na susedný kopec. Aké veľké bolo prekvapenie robotníkov, keď na druhý deň už na pôvodnom mieste nič nenašli. Tak znova zasadla rada starších a dala za pravdu svojmu najmladšiemu členovi a hrad nechala na novom mieste. Tak sa mohol nerušene vystavať do svojej krásnej podoby.