Dnes je utorok 28. júna 2022, meniny má Beáta, zajtra Peter a Pavol, Petra. Význam mien.

Dobrá Voda

Historické názvy:

1263 Jokw, 1316 Joku, 1394 Bona Aqua, 1436 Dobra Woda, maď. Jókő, nem. Guttenstein

Hrad Dobrá Voda

História:

Hrad vznikol na ochranu horskej cesty cez Malé Karpaty pravdepodobne medzi rokmi 1294 a 1316. Jeho zakladateľom bol magister Aba Veľký, prívrženec Matúša Čáka. Najstaršou časťou je štvorhranná veža, neskôr bol pristavaný pozdĺžny palác ukončený druhou menšou vežou. Pôvodne meno hradu bolo Dobrý kameň (maď. Jókő). Názov Dobrá Voda prevzal po dedine v podhradí.

Hrad obliehal a získal od roku 1316 do roku 1320 Matúš Čák Trenčiansky. Potom bol do konca 14. storočia kráľovským majetkom. Neskôr vlastnil hrad Ctibor z Ctiboríc, istý čas i vlastník Plaveckého Hradu, ktorý mu daroval kráľ Žigmund. Ctibor rozšíril hrad o nové opevnenie na JV zakončené kaplnkou s obdĺžnikovou vstupnou budovou. V roku 1434 rod Ctiborovcov vymrel v mužskej línii Ctiborom II. O dva roky neskôr ho Žigmund daroval svojmu obľúbencovi Michalovi Orságovi, jeho rod hrad spravoval viac ako 130 rokov. Orságovci postavili delovú baštu, aby zlepšili ochranu predhradia. Rod Orságovcov pravdepodobne pristavil počas tureckého nebezpečenstva aj dolný hrad s troma baštami a hospodárskymi budovami. Hrad sa stal v roku 1567 po smrti Krištofa Orsága znovu kráľovým majetkom . Panstvo bolo predané v roku 1583 chorvátskemu bánovi Krištofovi Ungnádovi zo Sonnecku. Prostredníctvom jeho dcéry Anny Márie sa hrad dostal do rúk významného rodu Erdődyovcov. Za ich obdobia hrad začal chátrať. V roku 1762 celý objekt vyhorel, stal sa väzením pre poddaných a odvtedy chátra.

Z hradu su zachované zbytky oboch veží, obvodové múry i delová bašta. Z troch bášt dolného hradu dve ešte existujú a zachované sú i základy hospodárskych budov v blízkosti vstupnej brány. Celý objekt je veľmi zarastený a určite by potreboval konzerváciu.

Poloha:

Zrúcanina sa nachádza na výbežku hrebeňa v severnej časti Malých Karpát pri obci Dobrá Voda, 320 m.n.m.

Hrad Dobrá Voda - historický pohľad Hrad Dobrá Voda Hrad Dobrá Voda - bašta
Historický pohľad Celkový pohľad Bašta pri západnej bráne