Dnes je utorok 30. mája 2023, meniny má Ferdinand, zajtra Petronela, Petrana.

Hrad Korlátko

Počas celej cesty na priehradu Buková ťahajú oči vrtule veterných elektrární. Novodobá technická dominanta pri vstupe do Záhoria zatienila ruiny hradu Korlátka, ktoré ešte nedávno kraľovali tomuto územiu.

Korlátko

Zrúcanina hradu sa vypína nad obcou Rozbehy vo výške 445 metrov n. m. Hrad, ktorý bol postavený v druhej polovici 13. storočia, mal slúžiť na ochranu Českej cesty vedúcej priesmykom Malých Karpát z Čiech do Uhorska. Najskôr sa stal predmetom bojov medzi Matúšom Čákom Trenčianskym a kráľom Róbertom a potom prešiel do domínia rytiera Dračieho rádu Stibora zo Stiboríc, pána Beckova a Sedmohradska. Od začiatku 18. storočia bol opustený.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa zdalo, že ľudia zrúcaninu ponechali napospas prírode. Areál hradu bol divoko zarastený kríkmi a stromami. V roku 2010 bolo hradisko oslobodené od všetkých porastov, citlivo doplnené o drevené zátarasy v prepadových otvoroch a na hrade pribudlo drevené rebríkové schodiko na vyhliadku na prvom predhradí. Od náletových porastov je prečistené aj okolie vonkajšej obvodovej línie.

Hrad Korlátka je výbornou destináciou nielen pre cykloturistov. Je vynikajúco prístupný aj pre dopravu autom, takže je vhodným mietosm napríklad aj na nedeľnú prechádzku pre rodiny z deťmi. Nudiť sa určite nebudú. Istotne ich zaujme nielen zrúcanina ale aj prechádzka pod vrtuľami veterných elektrární. Navyše, od roku 2009 stojí pri hrade aj 7 metrov vysoká rozhľadňa. 

Hrad Korlátko na začiatku 17. storočia Hrad Korlátko v roku 1907 Hrad Korlátko na začiatku 20. storočia
Hrad Korlátko na začiatku 17. storočia Hrad Korlátko v roku 1907 Hrad Korlátko na začiatku 20. storočia