Dnes je piatok 14. júna 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít.

Stolný tenis

História stolného tenisu v Horných Orešanoch

Web klubu: stkhorneoresany.szm.com
KSTZ Trnava: www.kstztt.org

Stolný  tenis sa   hrával v Horných Orešanoch  od nepamäti. V roku 1929, po vzniku športového klubu, sa mohli uchádzači o členstvo prihlásiť do piatich odborov. Jedným z nich bol aj stolný tenis. V histórii zaznamenávame, že vedúcimi stolnotenisového oddielu boli Imrich Miček, Jozef Blažo, Jozef Petrašovič, neskoršie Jaroslav Kučera a František Hečko. Najintenzívnejšie roky pre stály rast stolnotenisového športu nastali po roku 1979, keď družstvo stolných tenistov dospelých vyhralo svoju skupinu a zúčastnilo sa kvalifikácie do vyššej triedy, družstvo žiakov sa tiež umiestnilo na poprednom  mieste.

V roku 1980 prevzal vedenie stolnotenisového oddielu Igor Kučera, začalo sa nové obdobie pre stolný tenis v Horných Orešanoch. Na začiatku nového obdobia pre stolný tenis boli mládenci Igor Kučera, Miroslav Rábara, Miloš Kormúth, Rudolf Benovič, Peter Vermeš a Pavol Püšpöky. Bola to mladosť a radosť pre reprezentáciu TJ a obce. V roku 1987 po tretí krát vybojovali víťazstvo v majstrovstvách okresu a postúpili do II.triedy majstrovstiev kraja. Družstvo stolných tenistov pracovalo v skromných priestorových podmienkach. V tomto období sa chopila šance mladá generácia. Na ZDŠ bol v tomto mladý riaditeľ (športovec) Ján Slanycay, s riaditeľom školy bola veľmi dobrá spolupráca, vedúcim mužstva žiakov bol vtedajší školník Karol Blažo. V tomto čase začali hrávať viacerý nadaný mladší žiaci a to : Vladimír Blažo, Drahoš Malíšek, Ján Krupanský, ktorých dopĺňali o niečo starší žiaci Daniel Blažo, Roman Krupanský, Roman Košťál, Matej Puchovský atď. Toto bolo obdobie sa na tréningoch vyznačovalo čakaním na lavičke a striehnutím na voľné miesto za stolmi, aby si zahrali všetci, ktrorí prišli na tréning. Priemerný počet hráčov bol cca 20.

V týchto skromných podmienkach sa na chodbe základnej školy vypracovalo ďalšie veľmi dobré žiacke mužstvo, ktoré v súťaži družstiev vyhralo majstrovstvá okresu. Mužstvo žiakov malo toto zloženie: Marek Pavlík, Ľuboš Krupanský, Peter Demo, Peter Mišo. V tejto zostave v majstrovstvách okresu žiakov vybojovali prvé miesto. V súťaži jednotlivcov sa majstrom okresu Trnava v kategórii starších žiakov stal Marek Pavlík. V stolnotenisovom oddiely sme nemali dorastenecké mužstvo preto v nasledujúcom ročníku prestúpil Marek Pavlík do Viktórie Trnava, kde hrával prvú dorasteneckú ligu.

V ročníku 1988/89 sa nášmu družstvu dospelých nedarilo a zostúpilo do majstrovstiev okresu.Hráčov tento zostup nedeprimoval, zvýšili tréningovú prípravu a už o rok hrali opäť v Majstrovstvách kraja II. triedy. Družstvo hralo v zložení : Miroslav Rábara, Miloš Kormúth, Igor Kučera, Ján Krupanský a Peter Vermeš.

Umiestnenie družstva v    Majstrovstvách kraja II. triedy  ročník 1990/91 5.miesto, 1991/92 3.miesto, 1992/93 2.miesto, čo znamenalo účasť na kvalifikačnom turnaji o postup do  Majstrovstiev kraja I. triedy. Turnaja sa zúčastnili : Lokomotíva Bánov, Lokomotíva Trnava"B", Lokomotíva Šurany, Považan Nové Mesto nad Váhom a naše mužstvo. Hornoorešanci zaznamenali historický úspech, postup do  Majstrovstiev kraja I. triedy, čo bola tretia  najvyššia súťaž  v rámci Slovenska. Rebríček najlepších hráčov v období rokov 1990-93 bol : Miroslav Rábara, Miloš Kormúth, Ján Krupanský a Igor Kučera. V ročníku 1993/94 v  Majstrovstvách kraja I. triedy skončilo naše družstvo na 12.mieste a najúspešnejší hráči boli : Miroslav Rábara a Igor Kučera.

Na základe dohody medzi výborom TJ a oddielom stolného tenisu sa utvoril nový právny subjekt. Ministerstvo vnútra SR 2.11.1995 schválilo stanovi a potvrdilo vznik Stolnotenisového klubu Horné Orešany. Klub začal pracovať pod vedením : Igor Kučera - predseda, Ján Krupanský - tajomník. Až do roku 2000 sa družstvo dospelých umiestňovalo na popredných miestach v  Majstrovstvách kraja I. triedy. Najúspešnejším hráčom bol Miroslav Rábara.

Ročník 2002/2003 sme reprezentovali obec v II.lige , kde sme skončili na peknom 5.mieste.
Pri reorganizácii súťaží v roku 2003/2004 sme boli s piatimi najúspešnejšími mužstvami Trnavského kraja zaradení do spoločnej II.ligy Trnavského a Bratislavského kraja. Veľkým úspechom bolo deviate miesto v tejto II.lige za mužstvami z Piešťan, Gabčíkova, Bratislavy a Senca. Klub reprezentovali : Miroslav Rábara, Igor Kučera, Miloš Kormúth a Ján Krupanský. Táto spoločná II. liga TT/BA bola v ročníku 2004/2005 rozdelená na samostatné II. ligy Trnavy a Bratislavy. V tomto ročníku sme skončili na 11. mieste, tesne pred zostupom.

V ročníku 2005/2006 už v II.lige sme pocítili silu súperov a skončili sme na 12. zostupovom mieste. Tu sa začalo obdobie posilňovania kádrov o kvalitných hráčov z vyšších líg a neporovnateľne väčšími skúsenosťami. Stále sme hrali v zložení : Miroslav Rábara, Igor Kučera, Miloš Kormúth a Ján Krupanský. V tomto ročníku sme do súťaží prihlásili aj mužstvo žiakov.Žiaci hrali v zložení Pašek Štefan, Kopúnek Michal, Bernadovič Matej a Michal.

Súťažný ročník 2006/2007 už v III. Lige sme absolvovali  na úrovni zodpovedajúcej našim tréningom a možnostiam, keďže sme začali hrávať v telocvični ZŠ. Tu sme mali veľmi obmedzené tréningové jednotky, pritom konečné 4. miesto bolo preto úspechom. Najlepším hráčom bol M. Rábara s 80 % úspešnosti, čo sa rovnalo celkovému 7. miestu.V tomto ročníku sme pracovali aj so žiackym družstvom, so strany vedenia školy sme sa stretli s nepochopením.

Následný ročník 2007/2008 v III.lige bol pre nás veľmi náročný a nabitý správnymi športovými emóciami. Presťahovali sme sa opäť do KD a posilnil nás domáci hráč Marek Pavlík, ktorý sa vrátil po niekoľkých rokoch z hosťovania v Rakúsku. Naše ambície sa týmto dostali na najvyššiu hodnotu. Stratégia bola jednoznačná – „postup“. Po veľmi kvalitnom ročníku sme cieľ splnili. Skončili sme na druhom mieste s rovnakým počtom bodov ako prvý Holíč. Dokonca sme mali aj lepšie skóre, no rozhodoval vzájomný zápas. Od mužstva na 3. mieste sme mali náskok pohodlných 10 bodov. Keďže situácia vo vyšších ligách umožnila dve postupové miesta, tešili sme sa s postupu. Ťahúňom bol jednoznačne Marek Pavlík s 90 % úspešnosťou a celkovým 3. miestom.

V ročníku 2008/2009 sme mali družstvo mužov už v II.lige a družstvo žiakov v 3.lige. Káder v zložení : Marek Pavlík, Miroslav Rábara, Igor Kučera, Miloš Kormúth a Ján Krupanský mal jediný cieľ : udržať sa v súťaži. Skuťočnosť, že v tejto súťaži hrali aj hrajú hráči, ktorí prednedávnom reprezentovali Slovensko /napr. Róland Vími, Igor Ondrejička atď./ na medzinárodnej scéne, hovorila o sile a náročnosti súťaže. Konečné 11. miesto bolo úspechom v tejto veľmi silnej a kvalitnej súťaži, kde sme ako jediná dedina. Zloženie mužstva bolo obdobné ako ročník predtým. Najlepším hráčom bol opäť Marek Pavlík so 76,54 % úspešnosťou a 9. miestom. Bolo jasné, že v prípade neposilnenia aj nášho mužstva, bude ťažké zotrvať v tejto súťaži. Niekoľkoročným pozitívom, boli vždy jednotné úbory s nápisom našej obce Horné Orešany, správna športová atmosféra a zvyšovanie počtu fanúšikov.

Družstvo žiakov v 3.lige hralo v zložení Lukáš Krupanský, Filip Kormúth a Roman Vavro. Ich dosiahnuté výsledky korešpondovali s ich odštartovaním prvého ročníka. Konečné 6. miesto z celkovo 8. družstiev bolo úspechom a zároveň veľkou výzvou.
V roku 2008 sme odštartovali aj vianočný turnaj pre neregistrovaných hráčov v spolupráci s Farským úradom. Účasť cca 30 hráčov svedčí o tom, že záujem o tento šport je v obci veľký.

Ročník 2009/2010 predstavuje pre stolný tenis v Horných Orešanoch výraznú zmenu. Tak ako iné družstvá aj naše sa posilnilo o výrazné posily a získali sme generálneho sponzora spoločnosť Elastik s.r.o. Šelpice. Vytvorili sme dve družstvá „A“ a „B“. Náš nový názov znie STK Elastik Horné Orešany . Zloženie v „A“ tíme : Marek Pavlík, Miroslav Halás, Ivan Peko, Marcel Laczo, Igor Kučera, Miloš Kormúth, Ján Krupanský a Lukáš Krupanský naháňa súperom strach. Odráža sa to aj v súčasnom suverénnom postavení na čele tabuľky II.ligy, s jednoznačnou výziou postupu do I. Ligy, o čom môžu ťažko snívať mnohé veľké mestá. Hráčom, kt. reprezentujú našu obec patrí vďaka a zároveň sú veľkým prínosom a vzorom pre mladých hráčov.

Zloženie v „B“ tíme : Igor Kučera, Ján Krupanský, Miloš Kormúth, Lukáš Krupanský,  a Miroslav Pavlík je taktiež v 7. lige neohrozene odsúdené na postup do vyššej súťaže.